TOP 10 najpopularniejszych piosenek francuskich

Francja potrafi wywołać romantyczne skojarzenia na niemal każdej płaszczyźnie. Francuskie wino to najlepszy dodatek do romantycznej kolacji, francuski romans w kinie jest idealnym sposobem na randkę, a najprostsze wyznanie miłości zyskuje na romantyczności, jeśli jest wypowiedziane w języku francuskim. Na liście romantycznych skojarzeń znajduje się również muzyka francuska – akordeon i brzmienie klasycznych instrumentów połączone z melodyjnym akcentem języka francuskiego.

Francuskie piosenki Duet francuski

Najpopularniejsze francuskie piosenki

Muzyka francuska to wbrew pozorom nie tylko proste, romantyczne utwory o miłości i Dalida. Najpopularniejsze francuskie piosenki to ponadczasowe kompozycje, bogate, różnorodne i niejednokrotnie poruszające. Francuskie piosenki są słuchane i nucone od pokoleń, są niezwykle melodyjne i pełne uczuć. Francuscy wokaliści są znani także w Polsce. Stworzenie listy tych najbardziej znanych i lubianych nie jest prostym zadaniem, ale z pewnością można wymienić kilka kultowych utworów. Poniżej nasza subiektywna lista TOP 10 piosenek francuskich:

1. La vie en rose – Edith Piaf

„La vie en rose” w wykonaniu niepowtarzalnej Edith Piaf, ikony francuskiej muzyki i jednej z najwybitniejszych francuskich artystek XX wieku to klasyczne wyznanie miłości. W dosłownym tłumaczeniu tytuł piosenki brzmi „Życie w różowych barwach”, a tekst utworu jest opowieścią o niekończącej się miłości. Słowa piosenki napisała sama Edith Piaf, a twórcą muzyki jest Louis Guilielmi. Wokalistka wykonała swój utwór po raz pierwszy w 1946 roku i od tamtej chwili stał się on sztandarową kompozycją w jej bogatym repertuarze. Od czasu powstania utwór doczekał się wielu wykonań w różnych wersjach językowych, jednak oryginał nadal jest jedyny w swoim rodzaju i najbardziej rozpoznawalny.

2. Voyage Voyage – Desireless

Voyage Voyage to klasyka muzyki francuskiej, utwór został nagrany w 1986 roku przez piosenkarkę o pseudonimie Desireless i bardzo szybko stał się numerem jeden na listach w wielu europejskich krajach. Desireless, czyli Claudie Fritsch-Mentrop to Paryżanka, a jej hit jest opowieścią o wiecznej podróży – dosłownie i w przenośni. Równie popularna co oryginał utworu jest jego wersja z 2011 roku śpiewana przez Kate Ryan.

3. Désenchantée – Mylène Farmer

„Désenchantée”, czyli „Rozczarowanie” to jeden z singli i największych hitów Mylène Farmer, czyli Mylène Jeanne Gautier, francuskiej piosenkarki urodzonej w Kanadzie. Utwór powstała w 1991 roku, jednak znana jest również jej wersja z roku 2002, ponownie w wykonaniu Kate Ryan. Spokojna melodia jest tłem dla historii o poszukiwaniu sensu życia.

4. Ella, elle l’a – France Gall

„Ella, elle l’a” to przebój dyskotek z 1987 roku śpiewany przez Isabelle Geneviève Marie Anne Gall o pseudonimie France Gall, francuskiej piosenkarki i zwyciężczyni konkursu Eurowizji z 1965 roku. Piosenka jest poświęcona twórczości Elli Fitzgerald, jednej z najwybitniejszych śpiewaczek w historii. Najpopularniejszą współczesną wersją utworu jest po raz kolejny wykonanie Kate Ryan.

5. Gitan – Garou

Nieco bardziej współczesne „Gitan” śpiewane przez uzdolnionego Garou lekko zachrypniętym głosem jest utworem z 2000 roku i singlem z debiutanckiej płyty artysty. Utwór zatytułowany „Cygan” to muzyczna opowieść o podróży, wolności i życiu człowieka mającego muzykę we krwi. Słowa do piosenki napisał Luc Plamondon, a kompozycja muzyczna jest dziełem Romano Mussumary. Garou, czyli Pierre Garand jest z pochodzenia Kanadyjczykiem, a jego pierwszym kontaktem z większą publicznością był występ w musicalu Notre-Dame de Paris, w którym wcielił się w rolę Quasimodo. Mimo długiej i owocnej przygody z teatrem Garou zdecydowanie lepiej poradził sobie w świecie muzyki, grono jego fanów jest również w Polsce i to całkiem liczne.

6. Les rois du monde – Romeo i Julia

Wspaniały utwór „Les rois du monde”, czyli „Królowie świata” powstał w 2007 roku i został wykorzystany we francuskim musicalu Romeo i Julia. Jego wykonawcami jest muzyczne trio w składzie: Philippe d’Avilla, Damien Sargue i Grégori Baquet, którzy w musicalu wcielają się w role głównych bohaterów: Romeo, Mercutio i Benvolio. Piosenka jest opowieścią o przewadze uczuć nad wartościami materialnymi, a jej słowa oraz kompozycja są dziełem francuskiego muzyka i kompozytora Gérarda Presgurvica.

7. Joe le taxi – Vanessa Paradis

Melancholijna piosenka o tytule „Joe le taxi” śpiewana przez piosenkarkę oraz aktorkę i modelkę Vanessę Paradis jest niepozornym utworem z ukrytym przesłaniem. Jej tekst dotyczy Joe, paryskiego taksówkarza, ale Joe to również pseudonim Marii José Leão dos Santos, czyli portugalskiej taksówkarki, która z powodu swojego homoseksualizmu uciekła z kraju w obawie przed panującym wówczas autorytarnym reżimem. W momencie nagrania utworu w 1987 roku artystka miała zaledwie 14 lat. Za stworzenie słów do piosenki odpowiadają kompozytorzy Franck Langolff i Étienne Roda-Gil.

8. Emmanuelle – Pierre Bachelet

Melodyjna, spokojna piosenka „Emmanuelle” to kompozycja stworzona przez francuskiego kompozytora Pierre Bacheleta w 1974 roku i wykorzystana w ścieżce muzycznej do słynnego filmu erotycznego o tym samym tytule. „Emmanuelle” to jeden z kilku filmów z serii, opowiadający losy postaci wykreowanej przez Emmanuelle Arsan w powieści pt. „The Joys of a Woman”, a piosenka opowiada o uczuciach, zawodach miłosnych i rozczarowujących doznaniach cielesnych głównej bohaterki – dziewczyny, która zbyt szybko wkroczyła w dorosły świat.

9. Je T’aime…Moi Non Plus – Jane Birkin

„Je T’Aime” to rozpoznawane przez każdego francuskie wyznanie miłości i jednocześnie tytuł jednej z najpopularniejszych francuskich piosenek o miłości. Pełen tytuł utworu brzmi „Je T’aime…Moi Non Plus”, a jego wykonawcami są aktorka i piosenkarka Jane Birkin oraz muzyk i kompozytor Serge Gainsbourg. Piosenka powstała w 1966 roku na prośbę Brigitte Bardot i była wykorzystana do ścieżki dźwiękowej francuskiego filmu pt. „Les Coeurs Verts”. W pierwszej wersji utwór śpiewała sama Bardot, ale z uwagi na jego przekaz nigdy nie został upubliczniony, zastąpiła ją Birkin – ówczesna kochanka Gainsbourga (owocem ich miłości jest aktorka i piosenkarka Charlotte Gainsbourg).  Zarówno tekst, jak i muzyka są oczywistym nawiązaniem do miłosnych uniesień, a podteksty seksualne i jednoznaczne dźwięki od samego początku wywoływały liczne kontrowersje. 

10. Et si tu n’existais pas – Joe Dassin

Nagranie „Et si tu n’existais pas” to romantyzm w czystej postaci i kolejny hit wśród francuskiej muzyki miłosnej. To utwór z 1975 roku, który swoim spokojnym, niskim i kojącym głosem śpiewa Joe Dassin, amerykańsko-francuski piosenkarz i kompozytor. W oryginalnej wersji artysta wykonuje swój utwór solo, ale w nowszej wersji towarzyszy mu Hélène Ségara. Tekst piosenki stworzyli Pierre Delanoë i Claude Lemesle, a muzyka jest kompozycją Toto Cutugno i Pasquala Losito. Tłumaczenie tytułu brzmi: „A gdybyś nie istniała”, a słowa piosenki są próbą odpowiedzi na pytanie, jak i po co żyć bez ukochanej osoby.

10 i pół :) Tout l’or des hommes – Celine Dion

W rankingu nie może zabraknąć rytmicznego  „Tout l’or des hommes” w wykonaniu Celine Dion, piosenkarki o kanadyjsko-francuskich korzeniach. W jej dorobku artystycznym przeważają albumy francuskojęzyczne, a wspomniany utwór jest jednym z najbardziej rozpoznawanych. Przesłaniem piosenki jest stwierdzenie, że „wszystkie skarby świata są bez wartości, gdy nie ma cię przy mnie”.

Piosenka francuska

We współczesnej muzyce także nie brakuje popularnych francuskich artystów. Wśród tych najbardziej rozpoznawanych znajdują się między innymi Zaz („Le long de la route”), Willy WIlliam („Ego”), Shanguy („La louze”), Imany („La mauvaise réputation”), Jain („Come”), czy Indila („Dernière Danse”) oraz Slimane („Viens on s’aime”) i Matt Pokora („Si tu pars”). Na uwagę zasługuje również Carla Bruni – włoska modelka z francuskim obywatelstwem i dawna miłość Nicolasa Sarcozy’ego, z niezwykle przyjemną, ciepłą barwą głosu.

Francuskie piosenki

W repertuarze Duo francais znajduje się wiele spośród wymienionych powyżej piosenek francuskich.